Naše horské plány

5.3.2016
Jakub

Ačkoliv dosahují vrcholy Jižních Alp pouze třítisícových výšek, patří výstupy na jejich nejvyšší vrcholy k obtížným a nejistým podnikům.

Kromě odhodlání je k úspěchu potřeba nemalé štěstí a především konstelace dobrého počasí. Vždy existuje dosti velká šance, že se kvůli stavu ledovců, nestabilnímu terénu nebo neproniknutelné mlze a silnému větru budeme muset otočit zpět. Zapomeňte na značené stezky, jaké známe z evropských Alp, na Novém Zélandu představují hory dokonalou divočinu.

Na jaké vrcholy se hodláme sápat?

Podíváme se na zoubek těmto výstupům

Vytipovaly jsme si následující excelentní vrcholy. Jaká bude realita? 

Informace o výstupech čerpáme, mimo jiné, z z webů Summitpost a Climb NZ.

Aoraki/Mt. Cook

Nejvyšší vrchol Nového Zélandu nepotřebuje snad ani vysvětlení. Pokud se nám tento výstup vydaří, budeme šťastní jako blechy.

Mount Brewster

Relativně snadný výstup s krátkým přístupem od chaty Brewster hut.

Mount Earnslaw

Další vrchol, ze kterého je potřeba sundal pytel z minulé návštěvy Zélandu. Krásný bivak Esquilant si tentokrát jistě užijeme bez sněhové vichřice. Info o vrcholu na webu Summitpost.

Mount Aspiring

Novozélandský Matterhorn jako nejvyšší vrchol stejnojmenného národního parku. Krásná výstupová linie od chaty Colin Tod Hut patří k těm snazším mezi třítisícovkami. Info o vrcholu na webu Summitpost.

Remarkables

Přechod skalního hřebene mezi vrcholy Single Cone a Double Cone bude rychlá jednodenní akce. Když nám tentokrát vypnou ten děsivý vítr.

Mount Ruapehu

Pokud nás vítr zavane i na severní ostrov, nesmíme si tento sopečný skvost nechat ujít. Nejlépe i s noclehem na vrcholu jako tehdy na vedlejší Ngauruhoe. Info o vrcholu na webu Summitpost.

Tapuae-O-Ueneku

Hora s nevyslovitelným názvem je nejvyšším vrcholem mimo oblast Mt. Cook. Technoické obtíže tentokrát nahrazuje nekonečené brodění! Jižní linie na tento vrchol navíc patří k legendárním výstupům Edmunda Hillaryho. Info o vrcholu na webu Summitpost.

Mount Rolleston

Vrchol tyčící se nad sedlem Arthurs Pass. Info o vrcholu na webu Climb NZ.

Sefton, Malte Brun, Lendenfeld Peak

Další krásné třítisícové vrcholy v oblasti Mt. Cook. O jednotlivých výstupech se rozhodneme operativně podle podmínek.

Řekni kde ty vršky jsou

Tags: hory,

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *